Vilniaus krikščionių gimnazija dalyvauja Erasmus+ mokyklų partnerysčių programoje su Nyderlandų VanLodenstein koledžu (Amersfoort) ir Vokietijos August-Hermann Francke mokykla (Detmoldas). Lapkričio 7-12 dienomis dalis mūsų mokyklos mokinių iš 8-9 klasių, atrinktų pagal motyvacinius laiškus, gavo nuostabią progą nukeliauti į Nyderlandus, dar netaisyklingai vadinamus Olandija. Šios kelionės tema buvo ne itin linksma, tačiau vienijanti šias dvi šalis – Holokaustas.

 

 

PIRMADIENIS

Oro uoste visi susiburti turėjome jau 10 val. ryto. Šioje kelionėje mus, penkiolika nuotykiui pasiruošusių mokinių, lydėjo mokyklos mokytojai Morta ir Steponas Davidavičiai. Oro uostas buvo pilnas įvairiausių emocijų: kai kurie jaudinosi (tiesa, tarp mūsų pasitaikė ir pirmą kartą skrendančių lėktuvu), kai kurie buvo pavargę ir tiesiog laukė neusulaukė kada gi išskrisim. Praėjus visas varginančias patikras ir laukimus jau stovėjome lauke prieš tą metalinį milžiną su sparnais. Atsisveikinome su mūsų lietingu ir apsiniaukusiu Lietuvos dangumi ir išskridom. Kelionė truko apie 2 val. Nusileidome Eindhoveno oro uoste.

Atskridus mūsų jau laukė keleivinis autobusas. Važiuojant bandėme įžvelgti kuo daugiau skirtumų. Tad atkreipėme dėmesį į didelę šios šalies žalumą ir laukus, pripildytus įvairiausiais gyvūliais. Atvykus prie mokyklos mūsų jau laukė grupė panašaus amžiaus vaikų su dviem mokytojais. Šioje kelionėje lietuviai buvo paskirstyti gyventi atsikirose šeimose su savo bendraamžiais, tad nieko nelaukus buvome suporuoti ir nuo čia prasidėjo mūsų bendras lietuvių ir olandų 5 dienų nuotykis. Spėjome trumpam užmesti akį ir į mokyklos vidų, kurioje ateinančią savaitę praleidome ne vieną dieną, o ji tiesiog DIDŽIULĖ – penkių aukštų su dviem milžiniškom sporto salėm. Po mažo turo aplink mokyklą visi keliavome į savo „naujuosius namus”.

 

ANTRADIENIS

Kiekviena diena buvo pilna veiklų nuo pat ryto iki vakaro. Rytai prasidėdavo nuo pusryčių savo „šeimose“. Jų metu dažniausiai būdavo patiekta pilno grūdo duona arba batonas su vos matomu plonyčiu sviesto sluoksniu, ant kurio galėdavai užsibarstyti šokoladinių pabarstukų (taip, tų pačių, kuriais mes Lietuvoje puošiame pyragus ir keksiukus), šokoladinės pastos, medaus. O gausiai privalgius angliavandenių prasidėdavo „didžioji“ kelionė į mokyklą. Mokiniams teko keliauti su dviračiais, mašina, autobusu, metro, kai kuriems net su laivu!!! Galiausiai atvykus mokyklon laukdavo įvairiausios veiklos, dalinimasis įspūdžiais, pietūs. Po ilgų ir įsimintinų dienų mokykloje keliauninkai leisdavo laiką šeimoje, bendraudavo, vakarieniaudavo ir eidavo saldžiai pamiegoti prie ateinančią nuotykių dieną.

Prieš šiai kelionei prasidedant mūsų mokyklos mokiniai turėjo paruošti tris pristatymus apie: Vilniaus krikščionių gimnaziją, Holokaustą Lietuvoje bei Lietuvą, jos kultūrą, maistą, istoriją ir. t.t. Tad antradienis buvo skirtas peržiūrėti mūsų ir VanLodenstein mokyklos mokinių paruoštus pristatymus. Taip pat žiūrėjome filmą „The Hiding Place” apie Corrie Ten Boom, kuri su savo šeima slėpė žydus. Filme vaizduojamas ir jos gyvenimas patękus į vieną iš koncentracijos stovyklų.

 

TREČIADIENIS

Trečiadienio rytas prasidėjo nuo Biblijos studijos. Grupėse aptarinėjome Psalmių 31 skyrių. Vėliau vienas iš tos mokyklos istorijos mokytojų papasakojo mums plačiau apie antisemitizmą, kas tai ir nuo ko prasidėjo apie žydus susidarę steriotipai. Paskui apsilankė senyvo amžiaus moteris, kuri pasidalino apie savo tėvų gyvenimą Holokausto metu ir kaip jie išgelbėjo šimtus žydų kūdykių. Pavalgius ir atsigavus po visų pasakojimų, nukeliavom į Amersfoort’o koncentracijos stovyklą. Nors ši vieta slepia daug žiaurių istorijų, mūsų mokytojai ir gidė suteikė šiam turui ir šviesenių spalvų. Prieš įeinant į šią stovyklą kiekvienam lankytojui buvo išdalinti maži aparačiukai, kuriuos reikėjo užsikabinti ant kaklo. Tai buvo vertėjai. Juos koncentracijos stovyklos muziejuje galėjai panaudoti prieeidamas prie skirtingų stendų ir išgirsti realių žmonių istorijų, pasakojimų apie koncentracijos stovyklos „kultūrą“ ir žiaurumus.

 

KETVIRTADIENIS

Ši diena buvo kone viena pilniausių. Jos metu keliavome į Harlemą, labai gražų miestą, kuriame praleidome visą pusdienį. Atvykę buvome suskirstyti grupėmis. Jose, per atsisiųstas programėles, dalyvavome interaktyviame žaidime po Harlemą, darėme įvairias užduotis vaikščiodami aplink miestą ir įvairiausius jo kampelius. Vėliau pavalgę turėjome nemažai laisvo laiko pasižvalgyti aplinkui. Paskui keliavome į jau minėtos Corrie Ten Boom namus. Ten mums buvo papasakota plačiau apie jos gyvenimą, teko pamatyti ir pačią žydų slėptuvę įrengtą jos miegamajame.

 

PENKTADIENIS 

Nors tai ir buvo paskutinė pilna diena Nyderlanduose, veiklų tikrai nestigo. Po ankstesnių dienų pramogų ir veiklų, penktadienį linksmu būdu mums buvo priminta apie pamokas ir mokslą. Atvažiavus į mokyklą buvome padalinti į dvi grupes ir turėjome fizinio ugdymo ir fizikos pamokas. Tad kol viena grupė turėjo fiziką ir lavino savo smegenis, kita tuo metu išsijuosusi prakaitavo ir bėgiojo.

Fizinis ugdymas: Veikla vyko jau minėtoje vienoje iš mokyklos sporto salių. Žaidėme žaidimą pavadinimu „Džeimsas Bondas”. Buvo begalo smagu bėgioti tokioje didelėje sporto salėje, išsisukinėti nuo draugų, o tiksliau priešininkų, mėtomų kamuolių bei palaikyti savo komandos narius, renkančius taškus.

Fizika: Mokiniams susiskirsčius poromis reikėjo iš dviejų lazanijos lakštų ir pusės pakelio spagečių pagaminti kuo lengvesnį, bet tvirtesnį tiltą (šios trapiosios medžiagos buvo tarpusavyje lipdomos karštais klijais). Baigus tiltą, jis buvo padedamas tarp dviejų suolų ir dedant svarelius testuojamas jo tvirtumas iki kol tiltas sulūš. Ar galėtumėt patikėti, kad kai kurių mokinių makaroniniai tiltai išlaikė net 1 kg?

Po pamokų paskutinį kartą susirinkome mokyklos salėje, kur vyko didžioji dalis visų paskaitų ir kitų veiklų. Ten mes buvome pasiruošę sugiedoti anglišką giesmę „The goodness of God“ („Dieve geras man Tu“). Šios giesmės dalį pavyko sugiedoti ir lietuviškai. Vaikai iš Nyderlandų sugiedojo psalmę savo kalba. Paskui buvome pavaišinti labai skaniomis bulvytėmis, kroketais ir mėsos užkandžiu bitterball.

Grįžę susapnavome paskutinį nyderlandietišką sapną ir ryte, nors ir su ašarom, tačiau teko atsisveikinti su savo naujaisiais draugais…

 

Kviečiame patirti šių mainų džiaugsmą kartu ne tik nuotraukų, bet ir filmuko pagalba (spausti čia).

Tekstą parengė 9 kl. mokinės Martyna su Virsavija

Nuotraukos darytos 9 kl. mokinės Rusnės ir mokytojos Mortos

Vaizdo reportažą parengė 9 kl. mokinės Barbora ir Olesija